Cześć! Właśnie wjechała
DUŻA aktualizacja czata.
Stale wsłuchuję się w głosy ludu, to na kanałach czatowych, jak i również na forum, czy w rozmowach na komunikatorach. Staram się uwzględniać wszystkie uwagi i implementować je do aplikacji w miarę możliwości.
Nowości od początku tego sezonu:
1. Nowy wygląd i layout czata.
Opracowanie graficzne zawdzięczamy pracy i talentowi hNa, który przygotował mi wszystkie ikonki, obrazki, tła, kaski i loga, jak również dobrał kolorystykę poszczególnych okien. Ja z kolei zająłem się przeprojektowaniem całego układu i stylowania zgodnie z designem. Całość jest responsywna i dopasowana również pod urządzenia mobilne, tak jak to było do tej pory.
2. Nowy przycisk czyszczenia zawartości okna.
3. Nowy przycisk objaśnienia skrótów klawiaturowych.
4. Dodałem długo wyczekiwaną przez wielu możliwość klikania w linki na czacie, np. w momencie protestu po biegu. Teraz da się już w nie klikać, otwiera się wówczas nowa karta ze stroną z linka.
5. Poprawiono sortowanie nicków na liście obecności (ŁukaszWroński był po zawodnikach z nickami tymczasowymi).
6. Sterowanie czatem przy użyciu klawiatury – możliwość odpięcia myszki i sędziowania.
Wprowadziłem możliwość całkowitego sterowania czatem za pomocą klawiatury, służą do tego liczne skróty klawiszowe oraz komendy.
Na stronie logowania możemy nawigować pomiędzy kolejnymi polami formularza za pomocą klawisza Tab (do przodu) oraz Shift+Tab (do tyłu), istnieje możliwość wybierania pokoju strzałkami.
Z kolei na samym czacie możemy np. zmieniać kolory klawiszami Alt+1/2/3… zgodnie z ikonkami kolorów na dole, jak również pogrubiać itd. poprzez użycie skrótu Ctrl+B/I/U. Wszystkie przyciski na czacie mają swoje skróty, pełna lista jest dostępna na czacie.
Prawdziwa zabawa zaczyna się w trybie sędziego. Zostajemy sędzią wpisując komendę „/ref”. Gdy użyjemy skrótu Ctrl+Q wówczas możemy nawigować strzałkami pomiędzy obecnymi na kanale quizowiczami i naciskając spację zaznaczać bądź odznaczać ich z obsady. Zatwierdzenie następuje przy użyciu Ctrl+D (dodanie) i Ctrl+Y (usunięcie). Ustawiamy pytanie za pomocą Ctrl+P, startujemy bieg poprzez Ctrl+H i kończymy go naciskając Ctrl+S.
Kolejnym bajerem dla leniwych jest możliwość przyznawania punktów zawodnikom za pomocą skrótu, eliminując konieczność wpisywania ręcznie po kolei, np. „Witek 3, hN 2, …”. Znając obsadę widoczną poprzez kaski (od czerwonego, od lewej) możemy wcisnąć dwukrotnie Ctrl+1, wtedy 3 punkty dostanie zawodnik w kasku czerwonym, następnie dwukrotnie Ctrl+4 – żółty 2 punkty, Ctrl+2 – niebieski 1 punkt i Ctrl+3 – biały 0. Cyfra po klawiszu Ctrl oznacza jego kolejność, w jakiej wymieniony był w obsadzie, patrząc od lewej. Pierwsze naciśnięcie skrótu ustawia punkty w polu do wysłania, a drugie zatwierdza je i wysyła. Gdy operujemy tymi skrótami, czat pamięta jakie punkty poprzednio przyznaliśmy i kolejnemu zawodnikowi przyznaje punkty o 1 mniej. Resetujemy pamięć punktów przy użyciu Ctrl+0 (zero).
7. Najważniejszą zmianą jest wprowadzenie na stałe mechanizmu obliczania literówek.
Jak obserwujemy, wielu potencjalnych sędziów boi się zgłaszać do sędziowania w obawie przed omyłkami przy ręcznym wyliczaniu literówek, o co w obliczu stresu związanego z sędziowaniem jest nietrudno. Aby wyjść im naprzeciw opracowałem w pocie czoła automat, który zrobi to za nich!
Ponieważ niektóre przypadki są skomplikowane obliczeniowo, aby temu sprostać mechanizm literówek jest asynchroniczny, to znaczy, że czasem informacja o ilości literówek może się pojawiać z opóźnieniem (rzędu kilku sekund). Mając na uwadze najważniejsze pryncypia naszej zabawy, dzięki tej asynchroniczności nie blokujemy odpowiedzi zawodników, czyli są one wysyłane priorytetowo i natychmiast, literówki zaś są kalkulowane w osobnym wątku obliczeniowym i dosyłane w miarę możliwości, aby nie powodować żadnych lagów i opóźnień w wyświetlaniu odpowiedzi zawodników.
Aby ten skomplikowany mechanizm mógł działać poprawnie w warunkach różnych zawiłości charakterystycznych dla naszego quizu, jak skróty, limity, 4-literowe odpowiedzi, rosyjskie transliteracje, konieczne było przeprojektowanie okienka ustawiania pytania i odpowiedzi. Może się on na początku wydać przeładowany opcjami, ale szybko się połapiecie o co tam chodzi. Pod przyciskiem pytajnika umieściłem kompleksową instrukcję z przykładami, jak umieszczać odpowiedzi.
Najważniejsze zasady:
- wpisujemy odpowiedź w pole „odpowiedź”, ewentualne elementy tej odpowiedzi, w których nie można zrobić literówek, jak choćby skrótowce podajemy w polu poniżej (jeśli ich jest więcej, oddzielamy je przecinkiem).
- jeśli mamy pytanie o np. Emila Sajfutdinowa, to znaczy, że poprawna odpowiedź może występować w równorzędnych wariantach, jak „Emil Sajfutdinow” oraz „Emil Sayfutdinov” i obie te odpowiedzi to 0 literówek. Takie warianty dodajemy przyciskiem z plusikiem.
- czasami mamy też przypadek, że w pytaniu trzeba podać co najmniej 2 nazwiska z 3, wtedy należy zaznaczyć kwadracik checkbox „Podaj przynajmniej X z Y” i ustawić minimalną konieczną liczbę wariantów do uznania odpowiedzi za poprawną.
- na samym dole jest dodatkowe pole, gdzie wpisujemy informacje dodatkowe, które chcemy wyświetlić zawodnikom po biegu, jak np. pytanie o samo nazwisko: Kuciapa (Maciej), w tym polu podajemy to, co wyświetla się w nawiasie.
W razie wszelkich pytań, uwag, propozycji piszcie śmiało tutaj, bądź prywatnie.
Dziś i jutro wieczorem mogę poszkolić chętnych z obsługi nowego okna pytań i odpowiedzi. Można się również zwracać do pozostałych członków Zarządu.