Jak układać pytania oraz jak ich nie układać?

ZarządISQ
Posty: 116
Rejestracja: 25 paź 2020, 12:54

Jak układać pytania oraz jak ich nie układać?

Post autor: ZarządISQ »

W związku z tym, że nasz quiz miał kilka lat przerwy, zdecydowaliśmy się na przygotowanie poradnika skierowanego zarówno do nowych, jak i bardziej doświadczonych graczy. Skupimy się na kilku podstawowych zagadnieniach, w oparciu o otrzymaną pierwszą transzę pytań od zespołów.

1. Długość pytania:
Pytanie nie powinno być krótsze, niż 250 znaków. Teoretycznie nie ma górnej granicy znaków, ale jeśli ułożone przez Ciebie pytanie przekracza 800 liter możesz założyć, że należy je nieco skrócić.

2. Poziom trudności pytania:
Tutaj w zasadzie panuje pełna dowolność, sugerowane jest jednak odrzucenie skrajnych wartości. Najmniej pożytku osoba odpowiedzialna za pulę będzie miała z pytania banalnego (nadaje się jedynie do zawodów juniorskich) oraz pytania o zawodnika, o którym w zasadzie nikt nie słyszał (z dużą dozą prawdopodobieństwa takie pytanie będzie wymagało powtórki).

3. Tematyka
Im bardziej zróżnicowana, tym lepiej. Bardzo mile widziane są pytania dotyczące lig zagranicznych, ponieważ są one w przytłaczającej mniejszości.

4. Najczęstsze błędy:
Jest ich kilka. Zaliczyć do nich można:

a) interpunkcja, ortografia
oczywiście osoby odpowiedzialne za pule pytań są od ich poprawiania, ale jeśli zdarzają się one w co drugim słowie, to jest to wyraźny znak, aby zwrócić na nie większą uwagę

b) monotonia przekazu
Bardzo częsty problem w przypadku pytań o mniej znanych zawodników, trudny do uniknięcia. Pytania dotyczące suchych statystyk, np.: 12 zawodnik finału IMP 1966 roku, zdobywca MPPK wraz z kolegami z drużyny, uczestnik finałów BK i SK. Podaj jego nazwisko. są co do zasady odrzucane, albo wysyłane do poprawienia. Kluczowa kwestia w ułożeniu dobrego pytania, to odnalezienie charakterystycznej rzeczy dotyczącej żużlowca, która bardzo wyraźnie nakierowuje na jedyną poprawną odpowiedź, np.: złapany na piciu whisky podczas spotkania swojej macierzystej drużyny z Polonią Piła, albo jego kariera została zatrzymana przez wypadek na torze w Toruniu, w wyniku którego znalazł się w stanie dwutygodniowej śpiączki farmakologicznej - są to sytuacje, zdarzenia bardziej pożądane w treści pytania od suchych statystyk. Bardzo często można je znaleźć przy okazji wywiadów z żużlowcami, bądź wspomnień dotyczących przeszłych zawodów.

c) treść pytania dotyczy spraw niezwiązanych z kluczem odpowiedzi
Niestety pojawiło się również wiele takich pytań. Przykład: Rok 2003 to jeden z lepszych sezonów w historii ostrowskiego speedwaya. Ekipa z grodu nad Ołobokiem zajęła drugie miejsce w rozgrywkach II ligi, ale ostatecznie awansowała na wyższy szczebel rozgrywkowy, pokonując w barażach rawicki Kolejarz. W tamtym czasie drużyny mogły posiadać w swych składach maksymalnie 3 zawodników zagranicznych.
Pytanie brzmi, jaka drużyna okazała się najlepsza w drugiej lidze w 2003 r. i jak brzmi nazwisko jej ówczesnego trenera (nazwa + miasto + trener)


W pytaniu brakuje jakiejkolwiek informacji nakierowującej na nazwisko trenera, dodatkowo cała treść pytania opowiada o drużynie, której kompletnie nie dotyczy klucz. Pomijając poziom trudności - odpowiedź na tak postawione pytanie najprawdopodobniej będzie znała tylko osoba, której tamten sezon w szczególny sposób utkwił w pamięci oraz osoby, które odpowiedź ściągną z internetu.

d) zbyt rozbudowany klucz odpowiedzi
Trzeba wziąć pod uwagę, że sędzia, który będzie z tego pytania korzystał jest tylko człowiekiem. Część jego uwagi w trakcie biegu będzie zwrócona w kierunku wyłapania poprawnej odpowiedzi, ale jednocześnie musi mieć na uwadze upływający czas, czy limity. Dlatego pytania takie, jak poniższe:
Rozgrywki o DMŚJ zostały skrojone wprost pod Polaków, gdyż dotychczas tylko w 3-ech edycjach Polska nie wygrała zawodów, z czego tylko raz Polska nie zakwalifikowała się do turnieju finałowego. W edycji, gdzie Polski zabrakło, brąz niespodziewanie zdobyła kadra, która miała swoich przedstawicieli w 2 lidze (Równe, Opole, Rawicz) oraz 1 lidze (Rybnik). Podaj 3 nazwiska brązowych medalistów tej edycji.
Odp.: Cukanow, Łoktajew, Kobrin, Mielniczuk, Tejgał


Będą odrzucane. Klucz w tym wypadku wymusza, aby sędzia wyszukiwał poprawnej odpowiedzi z grona 3 z 5. W stresującym momencie jest to bardzo trudne.

e) błędy merytoryczne
najgorsza kategoria błędów. Chcielibyśmy zwrócić uwagę układających pytania, aby starali się sprawdzać podane informacje trzykrotnie. Jeśli w treści pytania podana jest informacja, że dany zawodnik zakończył karierę w mieście X, to układający musi mieć pewność, że tak było (nie zgadywać). Jeśli podana jest informacja, że dana sytuacja nigdy wcześniej nie miała miejsca w lidze polskiej, to należy uprzednio sprawdzić, czy nie wydarzyła się przy okazji początków jej powstania. Z tego też powodu bezpieczniej jest uciec się do słów-wytrychów, które mogą ów pewnik zastąpić. Zamiast "nigdy wcześniej nie miała miejsca" napisać "nie zdarza się często". Polecamy jednak trzymanie się informacji sprawdzonych i pewnych.

5. Sugestia końcowa
Polecamy:
- żyłować możliwie najwięcej informacji w przypadku pytania dotyczącego żużlowca mniej znanego,
- szukać ciekawostek i unikać bardziej oczywistych faktów w przypadku zawodników powszechnie znanych, bądź tych, którzy ciągle czynnie uprawiają czarny sport.
Tak ułożone pytania są najbardziej wartościowe.

Awatar użytkownika
Plonek
Posty: 442
Rejestracja: 23 paź 2020, 08:41
Lokalizacja: Klęczany - wioska Bogów

Re: Jak układać pytania oraz jak ich nie układać?

Post autor: Plonek »

Witam,
Czy można układać pytania o prezesów klubów kibica danego klubu? bo rozumiem, że skoro można o dziennikarzy sportowych i to przechodzi przez pule to równie dobrze możemy o takie abstrakcyjne rzeczy pytać.
Obrazek

Kwiti
Posty: 155
Rejestracja: 22 paź 2020, 16:13
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

Re: Jak układać pytania oraz jak ich nie układać?

Post autor: Kwiti »

Plonek pisze:
27 lis 2020, 09:01
Witam,
Czy można układać pytania o prezesów klubów kibica danego klubu? bo rozumiem, że skoro można o dziennikarzy sportowych i to przechodzi przez pule to równie dobrze możemy o takie abstrakcyjne rzeczy pytać.
Jako własne zdanie dodam, że powinniśmy tworzyć pytania jak najbardziej związane z żużlem. Wiem, że jesteśmy na etapie odbudowania quizu, ale w tym sezonie (a za nami dopiero 4 kolejki :!: ) padły już pytania o kochanki, części/podzespoły. Jeżeli tak ma być to boję się, że daleko nie zajedziemy..

Sezon #6, Buoni Fantasmas - 1,250 (15/12)
Sezon #7, WhiteSox - 1,824 (129/68)
Sezon #8, Dobre Duszki - 1,464 (41/28) 3. miejsce w Kryterium Asów
Sezon #9, White Sox - 1,423 (74/52) Brąz DM ISQ
Sezon #10, White Sox - 1,514 (106/70) Finalista IM ISQ, Złoty medal MPK ISQ
Sezon #11, Champions Team - 1,625 (26/16)
Sezon #12, Ekipa Remontowa - 1,630 (88/54)
Sezon #13, Red Sox - 1,500 (93/62), Finalista IM ISQ, 3. miejsce w IM Częstochowy
Sezon #14, Red Sox

boski
Posty: 273
Rejestracja: 21 paź 2020, 16:09

Re: Jak układać pytania oraz jak ich nie układać?

Post autor: boski »

Ja tylko od siebie mogę powiedzieć (może nie do końca związane z tematem), że nie ma nic gorszego niż kiedy komuś się wydaje, że poziomem pytań ratuje quiz. Pytania są, jakie są - jedne gorsze, inne lepsze. Niektóre banalne, inne trudniejsze. Czasami o nieznanego Walijczyka, a czasami o Tomasza Golloba - tak myślę było również w przeszłości i jakoś w ten sposób quiz funkcjonował. To, że komuś akurat kategoria mechaników, czy dziennikarza i byłego żużlowca nie podchodzi nie jest powodem, dla którego nie może się takie pytanie pojawić. Nie mam natomiast wątpliwości, że jeśli w zestawie takich pytań jest więcej niż jedno, to jest to błąd układającego pulę lub osoby, przez którą taki zestaw przeszedł.

Każdy z nas ma inne preferencje dotyczące poziomu pytań i nigdy nie będzie tak, że dogodzi się każdemu. Padło jedno pytanie o kochankę i jedno o żużlowca, o którym niewiele wiadomo za co mi osobiście jako członkowi grupy operującej pulą jest mega wstyd. Tylko nie wiem czy rozumiecie, że na kanwie hejtu związanego z tymi pytaniami powstały kolejne - m.in. o dziennikarzy i części motocykla. "Bo jak to jest możliwe, że przechodzi takie gówno o kochankę żużlowca, a moje pytanie nie jest akceptowane".

Nie chcę tym postem nikogo urazić, tylko zwracam uwagę na problem. Zauważyłem, że niektórym tutaj się wydaje, że pozjadali wszystkie rozumy. Będzie jeszcze czas na udowodnienie tego, kiedy po sezonie ogłosimy nabór na osoby odpowiedzialne za pulę. Póki co pamiętajcie, że każde wyzwiska niosą za sobą kolejne konsekwencje. A my jako osoby odpowiedzialne za pulę - jeśli ma na nas spadać cały hate - chcielibyśmy przynajmniej być decyzyjni przy wyborze pytań na mecz. Tak, żebyśmy potem nie musieli się tłumaczyć z czegoś, na co nie mieliśmy najmniejszego wpływu.

Tyle ode mnie tutaj, jeśli ktoś ma jakieś inne pytania lub wątpliwości zapraszam na priv.

Awatar użytkownika
Plonek
Posty: 442
Rejestracja: 23 paź 2020, 08:41
Lokalizacja: Klęczany - wioska Bogów

Re: Jak układać pytania oraz jak ich nie układać?

Post autor: Plonek »

Ja odnoszę się do stricte tematyki pytań, bo idąc tą drogą i puszczając pytania o dziennikarzy to niedługo będziemy mieli pytania o dziennikarza, który komentował w roku 2003 mecze Jasolu Rzeszów w Radio Via. Bo dlaczego nie? Skoro mogą być pytania o Ostafińskiego czy Lorka to dlaczego nie mogą o innych dziennikarzy powiązanych z żużlem. To jest niebezpieczny precedens puszczania czegoś takiego i może prowadzić do groteskowych sytuacji.
Inna sprawa, pytanie o byłego żużlowca gdzie mamy garść faktów i dodatkowo jakąś ciekawostkę typu, że jest obecnie mechanikiem np. Pawła Miesiąca wydają się być ok - w przeciwieństwie do pytań o mechanika, który nigdy na żużlu nie jeździł.
Inna sprawa to taka, że tak jak Kwiti napisał - jesteśmy na etapie odbudowania quizu, nie graliśmy w to 8 lat i pojawiają się takie kwiatki jak np. ten o kochankę żużlowca. Na prawdę jak ktoś ma teraz problem z napisaniem pytania o żużlowca/klub/miasto/turniej i musi wymyślać pytania o kochanki czy dziennikarzy to ręce opadają.
Obrazek

Awatar użytkownika
Citas
Posty: 729
Rejestracja: 22 paź 2020, 18:06
Kontakt:

Re: Jak układać pytania oraz jak ich nie układać?

Post autor: Citas »

Pytanie o kochankę było raczej pytanie o działacza klubowego, a fakt niewierności był raczej drugorzędny.
Jeśli chcesz pokoju, szykuj się do wojny

Awatar użytkownika
Artas
Posty: 95
Rejestracja: 22 paź 2020, 21:40

Re: Jak układać pytania oraz jak ich nie układać?

Post autor: Artas »

Kwiti pisze:
27 lis 2020, 09:29
Jako własne zdanie dodam, że powinniśmy tworzyć pytania jak najbardziej związane z żużlem. Wiem, że jesteśmy na etapie odbudowania quizu, ale w tym sezonie (a za nami dopiero 4 kolejki :!: ) padły już pytania o kochanki, części/podzespoły. Jeżeli tak ma być to boję się, że daleko nie zajedziemy..
No, jak budowa motocykla żużlowego nie jest związana z żużlem to może przerzućmy się na speedrower. Mi pasuje :lol:

Edit: Nie, żebym kusił, ale mamy z Cinkiem nawet pokaźną pulę pytań.
Sezon 9 - Black Sox (II liga)
Sezon 10 - Black Sox (II liga)
Sezon 11 - Black Sox (II liga)
Sezon 12 - Black Sox (II liga)
Sezon 13 - White Sox (I liga)

Daniel
Posty: 240
Rejestracja: 21 paź 2020, 22:49

Re: Jak układać pytania oraz jak ich nie układać?

Post autor: Daniel »

Wszyscy się uparli na kochankę, ale w pytaniu przeważały jednak informacje dotyczące jej stanowiska w klubie. Generalnie ja jestem w pełni za tym, żeby czasem były pytania o ludzi żużla, jeżeli mają oni jakąś rozpoznawalność (co akurat bywa subiektywne, ale tak samo jest z rozpoznawalnością żużlowców). Przytoczeni Lorek i Ostafiński ( o których chyba jeszcze nie pytano) są w świecie żużla powszechnie rozpoznawalni. Komentator Radia Via - raczej mniej. Że jedni i drudzy to dziennikarze? Owszem, ale jednak widzę różnicę. Wczorajsze pytanie o Dariusza Sajdaka też dotyczyło osoby, której w mediach jest dużo, która wypowiada się na temat sprzętu i która jednak jest rozpoznawalna bardziej niż mechanik Marcela Szymko, a taki kontrargument pojawił się na czacie jako wyraz sprzeciwu.
Sezon 05. CS - 1,842 (70/38, II liga)
Sezon 06 CT - 2,253 (151/67)
Sezon 07 CT - 2,435 (233/92)
Sezon 08 BF - brąz IM ISQ
Sezon 09 RS - 2,318
Sezon 10 RS - 2,103, złoto IM ISQ
Sezon 11 BF - 2,020, srebro IM ISQ
Sezon 12 BF - 2,119, brąz IM ISQ
Sezon 13 BF - 2,449 złoto IM ISQ

Kwiti
Posty: 155
Rejestracja: 22 paź 2020, 16:13
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

Re: Jak układać pytania oraz jak ich nie układać?

Post autor: Kwiti »

Artas pisze:
27 lis 2020, 14:41
Kwiti pisze:
27 lis 2020, 09:29
Jako własne zdanie dodam, że powinniśmy tworzyć pytania jak najbardziej związane z żużlem. Wiem, że jesteśmy na etapie odbudowania quizu, ale w tym sezonie (a za nami dopiero 4 kolejki :!: ) padły już pytania o kochanki, części/podzespoły. Jeżeli tak ma być to boję się, że daleko nie zajedziemy..
No, jak budowa motocykla żużlowego nie jest związana z żużlem to może przerzućmy się na speedrower. Mi pasuje :lol:

Edit: Nie, żebym kusił, ale mamy z Cinkiem nawet pokaźną pulę pytań.
Twoim tokiem myślenia pytania o Agnieszkę Radwańska też będą na miejscu. W końcu jest żona jednego z najbardziej znanych kibiców Włókniarza, Dawida Celta. :lol: :lol:

Sezon #6, Buoni Fantasmas - 1,250 (15/12)
Sezon #7, WhiteSox - 1,824 (129/68)
Sezon #8, Dobre Duszki - 1,464 (41/28) 3. miejsce w Kryterium Asów
Sezon #9, White Sox - 1,423 (74/52) Brąz DM ISQ
Sezon #10, White Sox - 1,514 (106/70) Finalista IM ISQ, Złoty medal MPK ISQ
Sezon #11, Champions Team - 1,625 (26/16)
Sezon #12, Ekipa Remontowa - 1,630 (88/54)
Sezon #13, Red Sox - 1,500 (93/62), Finalista IM ISQ, 3. miejsce w IM Częstochowy
Sezon #14, Red Sox

Awatar użytkownika
Artas
Posty: 95
Rejestracja: 22 paź 2020, 21:40

Re: Jak układać pytania oraz jak ich nie układać?

Post autor: Artas »

Pora poczytać o Martinie van der Brakelu... Ja rozumiem, że komuś może się nie podobać taka dziedzina pytań, ja nigdy nie przepadałem za trafianiem na dirt track, ale wypada mieć przynajmniej argumenty. Szanowni Państwo, motocykle żużlowe nie mają związku z żużlem. Kabaret.
Sezon 9 - Black Sox (II liga)
Sezon 10 - Black Sox (II liga)
Sezon 11 - Black Sox (II liga)
Sezon 12 - Black Sox (II liga)
Sezon 13 - White Sox (I liga)

Kwiti
Posty: 155
Rejestracja: 22 paź 2020, 16:13
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

Re: Jak układać pytania oraz jak ich nie układać?

Post autor: Kwiti »

Ja Ci tylko Artas daje do zrozumienia, że wszystko możemy w ten sposób powiązać. Urzędy Miasta dotuja kluby, więc też są związane z żużlem :)

PS. Kończę ten temat. Robi się niestety kino, a miał być stary, dobry quiz.

Sezon #6, Buoni Fantasmas - 1,250 (15/12)
Sezon #7, WhiteSox - 1,824 (129/68)
Sezon #8, Dobre Duszki - 1,464 (41/28) 3. miejsce w Kryterium Asów
Sezon #9, White Sox - 1,423 (74/52) Brąz DM ISQ
Sezon #10, White Sox - 1,514 (106/70) Finalista IM ISQ, Złoty medal MPK ISQ
Sezon #11, Champions Team - 1,625 (26/16)
Sezon #12, Ekipa Remontowa - 1,630 (88/54)
Sezon #13, Red Sox - 1,500 (93/62), Finalista IM ISQ, 3. miejsce w IM Częstochowy
Sezon #14, Red Sox

Malak
Posty: 225
Rejestracja: 22 paź 2020, 19:49

Re: Jak układać pytania oraz jak ich nie układać?

Post autor: Malak »

Kwiti pisze:
27 lis 2020, 15:55
PS. Kończę ten temat. Robi się niestety kino, a miał być stary, dobry quiz.
A to właśnie stary dobry quiz to nie było kino? :D
06 Bad Company (I) 66/45 1,466
07 Dobre Duszki (I) 143/82 1,744 MPK
08 Dobre Duszki (I) 151/86 1,756 DP
09 Dobre Duszki (I) 127/76 1,671 SK, DM, MPK
10 Dobre Duszki (I) 106/68 1,559 DM, SK
11 Dobre Duszki 2 (II) 209/97 2,155 MPK
12 Dobre Duszki 2 (II) 173/84 2,060
13 Dobre Duszki (I) 173/88 1,966 ZK, DM

Liga Miast:

2021 Włókniarz Częstochowa 62/26 2,385

Kwiti
Posty: 155
Rejestracja: 22 paź 2020, 16:13
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

Re: Jak układać pytania oraz jak ich nie układać?

Post autor: Kwiti »

Malak pisze:
27 lis 2020, 15:58

A to właśnie stary dobry quiz to nie było kino? :D


Kuba, może było. Ale z gatunku tych komediowych, radosnych. Teraz jest horror i melo dramat. :mrgreen:

Sezon #6, Buoni Fantasmas - 1,250 (15/12)
Sezon #7, WhiteSox - 1,824 (129/68)
Sezon #8, Dobre Duszki - 1,464 (41/28) 3. miejsce w Kryterium Asów
Sezon #9, White Sox - 1,423 (74/52) Brąz DM ISQ
Sezon #10, White Sox - 1,514 (106/70) Finalista IM ISQ, Złoty medal MPK ISQ
Sezon #11, Champions Team - 1,625 (26/16)
Sezon #12, Ekipa Remontowa - 1,630 (88/54)
Sezon #13, Red Sox - 1,500 (93/62), Finalista IM ISQ, 3. miejsce w IM Częstochowy
Sezon #14, Red Sox

levis
Posty: 273
Rejestracja: 22 paź 2020, 20:09

Re: Jak układać pytania oraz jak ich nie układać?

Post autor: levis »

Kwiti pisze:
27 lis 2020, 15:39
Artas pisze:
27 lis 2020, 14:41
Kwiti pisze:
27 lis 2020, 09:29
Jako własne zdanie dodam, że powinniśmy tworzyć pytania jak najbardziej związane z żużlem. Wiem, że jesteśmy na etapie odbudowania quizu, ale w tym sezonie (a za nami dopiero 4 kolejki :!: ) padły już pytania o kochanki, części/podzespoły. Jeżeli tak ma być to boję się, że daleko nie zajedziemy..
No, jak budowa motocykla żużlowego nie jest związana z żużlem to może przerzućmy się na speedrower. Mi pasuje :lol:

Edit: Nie, żebym kusił, ale mamy z Cinkiem nawet pokaźną pulę pytań.
Twoim tokiem myślenia pytania o Agnieszkę Radwańska też będą na miejscu. W końcu jest :D żona jednego z najbardziej znanych kibiców Włókniarza, Dawida Celta. :lol: :lol:
A ja myślałem, że mówisz o NoName88 :D :D :D

Awatar użytkownika
Plonek
Posty: 442
Rejestracja: 23 paź 2020, 08:41
Lokalizacja: Klęczany - wioska Bogów

Re: Jak układać pytania oraz jak ich nie układać?

Post autor: Plonek »

Generalnie ja jestem w pełni za tym, żeby czasem były pytania o ludzi żużla, jeżeli mają oni jakąś rozpoznawalność (co akurat bywa subiektywne, ale tak samo jest z rozpoznawalnością żużlowców). Przytoczeni Lorek i Ostafiński ( o których chyba jeszcze nie pytano) są w świecie żużla powszechnie rozpoznawalni. Komentator Radia Via - raczej mniej. Że jedni i drudzy to dziennikarze? Owszem, ale jednak widzę różnicę.
Nie zgodzę się z tym przykładem dotyczącym dziennikarzy. Jak sam napisałeś jest to subiektywna ocena postaci - czy jest on znany czy nie jest znany. Dla mnie jak i dla chyba wszystkich rzeszowian bardziej rozpoznawalną od Ostafińskiego czy Lorka personą jest Wacek Pyra (pozdro Misi). Dla kogoś kto np. nie czyta sportowychfaktów czy innych tego typu portali a tylko jest tam po to aby sprawdzić wyniki są to osoby w ogóle nie znane i nie istotne. Zresztą co ma wiedza o sporcie żużlowym do tego czy ktoś zna dziennikarzy? ;)
Obrazek

Awatar użytkownika
Citas
Posty: 729
Rejestracja: 22 paź 2020, 18:06
Kontakt:

Re: Jak układać pytania oraz jak ich nie układać?

Post autor: Citas »

Artas pisze:
27 lis 2020, 15:41
Szanowni Państwo, motocykle żużlowe nie mają związku z żużlem. Kabaret.
ale niestety ty zapchałeś sobie głowę jakimiś pierdołami o żabach i teraz na siłę próbujesz zainteresować tym innych.
Jeśli chcesz pokoju, szykuj się do wojny

Aszotek
Posty: 762
Rejestracja: 22 paź 2020, 18:23

Re: Jak układać pytania oraz jak ich nie układać?

Post autor: Aszotek »

Według mnie we wszystkim chodzi o umiar - jeśli na 15 biegów trafi się jedno pytanie z regulaminu lub jedno z części motocykla, a reszta z typowej wiedzy, to czemu nie? Natomiast inna jest już optyka, gdy na 4-5 ostatnich biegów pytania luźno związane z żużlem zdarzają się 3-4 razy.

krzysinho
Posty: 65
Rejestracja: 22 paź 2020, 16:38

Re: Jak układać pytania oraz jak ich nie układać?

Post autor: krzysinho »

Witam wszystkich serdecznie. Rzadko wchodzę na imprezy w których nie startuje, ale MPK nie mogłem sobie odmówić. Bardzo ciekawiły mnie pytania zadane przez Rudolfa na szczęście udało mi się zrobić screeny i je na spokojnie przeanalizować i chciałbym przedstawić swoje wnioski i wykazać błędy znajdujące się w nich. Od razu zaznaczam że jest to moja prywatna inicjatywa nie związana z drużyną po prostu poświęciłem na to prywatny czas.
1. Karierę swoją rozpoczął w 1978 roku w barwach pewnego śląskiego klubu, gdy ten był w ówczesnej pierwszej lidze. W trakcie kariery stanowił raczej uzupełnienie składu niż dominujące ogniwo – najwyższą średnią biegową było 1,50 z sezonu 1983. Jego największym sukcesem indywidualnym był awans do finału Brązowego Kasku w 1981 roku, gdzie zajął 13-tą lokatę. Karierę zakończył po sezonie 1985, gdzie macierzysta drużyna, po rocznym epizodzie w 1 lidze, wróciła do 2 ligi. W tamtym roku w jego zespole jeździł m.in. Bas, Matysiak czy Kochman. Podaj imię i nazwisko tego zawodnika.
Pytanie ma 579 znaków
najwyższą średnią biegową było 1,50 z sezonu 1983 – po co nam informacja jaką miał średnią nie jest ona ani jakaś wyjątkowo wysoka, ani charakterystycznie niska
3 x słowo kariera
dominujące ogniwo? - nie wystarczy słowo „lider”?
2. W swojej bogatej karierze miał dwa epizody startów w polskiej lidze – pierwszy nastąpił w 1996 roku, gdy zasilił pewną drugoligową drużynę. Wcześniej jednak dwukrotnie startował w finałach IMEJ, acz zajmował lokaty w dolnej części tabeli, m.in. w Pocking w 1982 roku. Jednym z jego większych sukcesów indywidualnych jest złoto IM ZSRR zdobyte w 1988 roku. Do polskiej ligi wrócił na lata 2004-2005 gdy reprezentował ukraińskie kluby. W swojej gablocie medalowej ma m.in. brąz IME grasstracku. Podaj imię i nazwisko tego zawodnika oraz miasto, które reprezentował w Polsce w 1996 roku.
584 znaków
dwa epizody startów – pewien błąd logiczny moim zdaniem, o ile w Rawiczu był epizod 4 mecze, to raczej starty przez dwa sezony jeden po drugim w ukraińskich klubach, gdzie pojechał 6 i 8 spotkań nie można nazwać epizodem. Epizodem to były starty Josha Larsena w polskiej lidze.
IME grasstracku – nie dopatrzenie osoby piszącej pytanie „IME w grasstracku”
gablota medalowa? -nie lepiej po polsku „wśród zdobytych medali”
Poza tym uważam że pytania powinny mieć ciąg logiczny czyli gdy jest mowa o sukcesach to wymienia się sukcesy przykład: „Jednym z jego większych sukcesów indywidualnych jest złoto IM ZSRR zdobyte w 1988 roku, oraz brąz IME w grasstracku” a nie rozwlekanie wszystkiego żeby ubierać to w ładne słowa wtrącając pomiędzy informacje o startach w Lwowie i Równem
w kluczu „miasto które reprezentował w Polsce w 1996 roku” – idealne wyłożenie pytania do ściągania :) a można po prostu „pierwszy klub w Polsce”, zwłaszcza że rok 1996 jest już w pierwszym zdaniu pytania podany.
3. Przez całą karierę był wierny jednemu klubowi. Rozpoczynał starty w zmaganiach ligowych jeszcze wtedy, gdy FISy były produkowane. W późniejszym okresie stanowił solidny punkt swojego zespołu, osiągając najwyższą średnią biegopunktową w 1964 roku – 1,813. Również w tym samym roku zajął najwyższą lokatę w finale IMP – był 9-ty z ośmioma punktami. W swojej karierze dwukrotnie zdobywał z drużyną złoto DMP m.in. w 1960 roku. Po zakończeniu kariery był m.in. trenerem popularnych „Żurawi”. Zmarł w 2018 roku. Podaj imię i nazwisko zawodnika.
Rozpoczynał starty w zmaganiach ligowych – Rozpoczynał starty w lidze, nie lepiej? Prościej?
Gdy FISy były produkowane – były produkowane do 1959 a wiadomo kiedy je przestano konkretnie? W marcu? Styczniu czy grudniu?
osiągając najwyższą średnią biegopunktową w 1964 roku – 1,813 – po co nam średnia? Jak w pierwszym pytaniu czy jest w niej coś niezwykłego?
Był 9-ty z ośmioma punktami – po co ilość punktów?
dwukrotnie zdobywał z drużyną złoto DMP m.in. w 1960 roku. - główny błąd zdobył tylko raz DMP, poza tym czy można zdobyć złoto DMP samemu? Po co słowo drużyna?
Tragiczne pytanie
4. Pierwsza zmiana klubowa dla tego zawodnika nastąpiła w 1991 roku. W jego nowym klubie spotkał takich kolegów jak Rzepka czy Owiżyc. Od tego czasu często zwiedzał kluby, zasilając szeregi m.in. Wandy Kraków, Stali Rzeszów czy Kolejarza Opole. Karierę swoją w Polsce kontynuował do 2001 roku. Trzy lata później podpisał pierwszy kontrakt za granicą – wspomógł drużynę ST Wolfslake w rozgrywkach 2 Bundesligi. W karierze zdobywał medale MDMP oraz MMPPK. Podaj imię i nazwisko tego zawodnika oraz miasto, gdzie podpisał kontrakt w 1991 roku.
Pierwsza zmiana klubowa dla tego zawodnika nastąpiła w 1991 roku – wystarczy „Jego pierwsza zmiana klubu nastąpiła w 1991 roku” lub „Po raz pierwszy zmienił klub w 1991”
W jego nowym klubie spotkał takich kolegów jak Rzepka czy Owiżyc. - nie wiemy czy byli kolegami, poza tym skoro to oficjalne rozgrywki mogłeś napisać ziomeczków, wafli, kolesi. A na serio czy nie łatwiej: „W nowym klubie jeździł z Rzepką i Owiżycem” , ale znów mniej znaków by było :)
Od tego czasu często zwiedzał kluby – zwiedzać to można miasta, zabytki, chyba że przychodził i patrzył jak wygląda siedziba i jechał dalej, raczej zmieniał
Karierę swoją w Polsce kontynuował do 2001 roku – przeczytajcie to zdanie jeszcze raz i jeszcze raz, czy brzmi po polsku? Nie brzmi, wystarczyło by nie trudzić się i napisać prosto „W polskiej lidze startował do 2001 roku”, ale trzeba nabijać znaki :)
gdzie podpisał kontrakt w 1991 roku. - ponownie jak w pytaniu o Trofimowa, podpowiedź dla ściągaczy
5. Pierwszy swoją karierę na żużlowych torach już dawno zakończył. Drugi ciągle jest aktywnym zawodnikiem. Pierwszy zdobył w barwach Opola w swojej karierze 1090 pkt. W latach 1999-2012, drugi natomiast startował w Opolu tylko przez sezon. Pierwszy jak i drugi nie są wychowankami Opola. Jedno ich łączy – obaj zapisali się jako rekordziści toru w Opolu, będąc zawodnikami Kolejarza. Pierwszy z nich w 2004 roku, drugi w 2016 roku. Podaj nazwiska obu zawodników.
Pierwszy swoją karierę na żużlowych torach już dawno zakończył. - dla mnie dawno to 30 i więcej lat. Znów nie jest zbyt logicznie napisane.
Pierwszy jak i drugi nie są wychowankami Opola. - swoją drogą skoro pytasz o lata współczesne to raczej Opole nie miało zbyt wielu wychowanków, którzy jeździli na jakimś solidnym poziomie, więc nie rozjaśnia to zbyt wiele w tym pytaniu.
Wg mnie o ile Czechowicza łatwo rozgryźć, tak Miesiąc ma bardzo mało charakterystycznych cech opisanych, poza tym pytanie o rekordzistów toru, gdzie na to pytanie odpowiadali zawodnicy z Opola i sami się zdziwili bo Miesiąc stracił ten rekord po kilku minutach. Jest to pytanie gdzie jeśli nie jesteś z Opola ciężko sobie przypomnieć takiego zawodnika :)
6. Finał DMEJ w 2017 roku był jedną z pierwszych międzynarodowych imprez pod egidą europejskiej federacji rozegranych na torze w Krośnie. Czołowe role w tych zawodach odegrali zawodnicy Polski, Danii i Łotwy. Outsiderami byli Niemcy, wśród których tylko dwóch zapunktowało: pierwszy z nich w 2020 roku startował w polskiej lidze i często w jego boksie zawodniczym można było spotkać Sebastiania Ułamka. Natomiast drugi w polskiej lidze zadebiutował w 2019 roku w barwach klubu, którego obecnie nie można już znaleźć na żużlowej mapie. W zeszłym roku jeździł w barwach Wittstocka. Podaj nazwiska obu zawodników.
Czołowe role w tych zawodach odegrali zawodnicy Polski, Danii i Łotwy. - zbędna informacja nie przybliżająca nikogo do odpowiedzi.
Boksie zawodniczym – starczy boksie
Ogólnie mówiąc jedno z lepszych pytań
7. Karierę ten zawodnik rozpoczął w 1985 roku w drugoligowym klubie, by już po 3 latach zmienić klub – pragnął pozostać w 1 lidze w barwach Bydgoszczy. Pomimo, epizodu w 1990 roku, można stwierdzić, że zacumował dłużej w Bydgoszczy. W 1991 roku startował w pierwszej i drugiej lidze w barwach Bydgoszczy i w obu klasach rozgrywkowych osiągał dobre rezultaty. W 1994 roku brał udział w biegu, po którym karierę zakończył Per Jonsson. W 1998 roku zakończył karierę w barwach Wybrzeża. Podaj imię i nazwisko zawodnika oraz miasto jego pierwszego klubu.
Pytanie proste bo wystarczy przeczytać dwa zdania przed kluczem, ale to co jest wcześniej to jeden wielki potwór gramatyczny i składniowy.
pragnął pozostać w 1 lidze w barwach Bydgoszczy. Pomimo, epizodu w 1990 roku, można stwierdzić, że zacumował dłużej w Bydgoszczy. W 1991 roku startował w pierwszej i drugiej lidze w barwach Bydgoszczy – pytam się co to jest?! Czytam to po raz kolejny i naprawdę nie mam zielonego pojęcia co autor miał na myśli. 3 x Bydgoszcz i totalny misz-masz
po którym karierę zakończył Per Jonsson. W 1998 roku zakończył karierę - … zostawię to bez komentarza
8. Zanim zaczął startować w barwach Spójni Wrocław, to w 1950 roku startował w zawodach maszyn przystosowanych, gdzie bronił barw Włókniarza Żagań. We Wrocławiu startował do 1954 roku. W 1955 roku przeniósł się do pewnego wielkopolskiego miasta, gdzie startowali m.in. Koleda, Pawlak czy Poprawa. Dłuższe epizody startów zaliczył m.in. w Tarnowie, a karierę zakończył w innym małopolskim mieście. Po zakończeniu startów był m.in. trenerem w Apatorze. Podaj imię zawodnika oraz miasto, gdzie startował w 1955 roku.
Pytanie powtórzone bo z błędem wyłapanym przez VanPraaga, nie startował w Włókniarzu tylko w Związkowcu Legnica.
startowali m.in.; m.in. w Tarnowie,; był m.in. trenerem – dodawanie 3 razy między innymi jest zbędne.
Koleda – był Mirosław KoleNda nie było Koledy
Dłuższe epizody startów zaliczył m.in. w Tarnowie, - co Ty masz Rudolfie z tymi epizodami? Napisze Tobie definicję ze słownika PWN epizod - 1. «krótkotrwałe zdarzenie niemające większego znaczenia» , Pan Albin Tomczyszyn startował 3 lata w Tarnowie, poza tym epizod wg definicji nie może być dłuższy, bo to jest to samo co masło maślane albo dzień dzisiejszy
9. Jeden z pierwszych obcokrajowców w polskiej lidze – debiutował w tym samym roku co Lars Henrik Joergensen. Zarazem był to sezon, gdzie odjechał najwięcej spotkań w polskiej lidze. W 1991 roku pozostał w tym samym klubie, ale w 1 lidze odjechał tylko 2 spotkania. W kolejnych sezonach sporadycznie był zapraszany na mecze w barwach m.in. Rzeszowa, Krakowa czy Opola. W karierze nigdy nie zdobył medalu IM Czech na klasycznym torze, ale za to ma srebro otwartych IM RPA. W 1987 i 1988 roku zdobył brąz IM Czechosłowacji. W niemieckiej lidze startował w barwach Lipska. Podaj imię i nazwisko zawodnika.
debiutował w tym samym roku; W 1991 roku pozostał w tym samym – już nie przyczepiając się do „w tym samym”, po co jest podawany ten rok? Skoro każdy potrafi odjąć sobie 1991-1, że chodzi o rok 1990. Sztuczne zwiększanie objętości pytania
W kolejnych sezonach – może komuś zasugerować że chodzi o lata 92,93,94 po kolei, tymczasem mowa tutaj o sezonach 94,97 i 99 one nie są po kolei.
10. W karierze ten zawodnik, urodzony w 1969 roku, przez 7 lat z rzędu był stałym uczestnikiem cyklu Grand Prix – w ostatnim starcie jako stały uczestnik w GP Czech zajął ostatnie miejsca – 23/24. Trzy lata później ortzymał razem z młodszym o 3 lata krajanem dziką kartę na rodzimą rundę GP rozgrywaną w Cardiff. Oprócz tego zdarzenia połączyła ich jeszcze jedna rzecz – obaj występowali w barwach Wybrzeża Gdańsk w swojej karierze. Starszy wystąpił przez 1 sezon w pierwszej dekadzie XXI wieku, młodszy startował jeszcze w XX wieku, a potem wystąpił jeszcze w 1 meczu Apatora w 1999 roku. Podaj nazwiska obu opisanych zawodników.
w ostatnim starcie jako stały uczestnik w GP Czech zajął ostatnie miejsca – 23/24. - cieszymy się z tej szalenie interesującej informacji, wydłużającej pytanie
Oprócz tego zdarzenia połączyła ich jeszcze jedna rzecz – NIE!! Nie połączyła ich jeszcze jedna rzecz, łączyło ich wiele wspólnych rzeczy np. startowali razem w Ipswich 1990-93, skoro połączył ich wspólny start jako dzikie karty, nie chce mi się sprawdzać już tego, ale wspólnie wystartowali w niejednym finale IM Wielkiej Brytanii, w 1993 startowali w Finale Zamorskim itp. itd. Bierzmy odpowiedzialność za słowa, które piszemy.
obaj występowali w barwach Wybrzeża Gdańsk w swojej karierze – po co „w swojej karierze” kolejne dodawanie znaków i sztuczne wydłużanie pytania
11. Tylko raz udało się temu zawodnikowi awansować do finału IMP – stało się to w 1957 roku. Karierę swoją rozpoczął w wieku 22 lat i zakończył w wieku 40-tu, zwiedzając m.in. warszawski CWKS czy Śląsk Świętochłowice. Często stanowił znaczącą podporę drugoligowego zespołu dla zespołu, które rozpoczął reprezentować w wieku 22 lat. Dopiero będąc bliżej końca kariery dostąpił zaszczytu reprezentowania kraju na arenie międzynarodowej w nowopowstałych rozgrywkach. Niestety, pomimo sukcesu, nie wystąpił w finale przez odgórną decyzję. Podaj imię i nazwisko zawodnika.
rozpoczął w wieku 22 lat; rozpoczął reprezentować w wieku 22 lat – fajnie …
drugoligowego zespołu dla zespołu, które rozpoczął – ekstra…
zwiedzając m.in. warszawski CWKS – znów przyszedł popatrzył powiedział fajna siedziba i pojechał dalej?
Znów pięknie wszystko opisane a czy ktoś to czytal przed wrzuceniem?
12. Zawodnik ten za młodu pokazywał, że ma w sobie spore pokłady talentu – w Wawrowie zajął drugie miejsce w Złotym Trofeum FIM, wyprzedzając m.in. Jepsena Jensena. Niestety jego kariera nie potoczyła się tak jak tego chciał – w swojej rodzimej DSL stanowił uzupełnienie w Brovst, natomiast w Division 1 jeździł m.in. dla Esbjerg czy Vojens. Na Wyspach Brytyjskich zadebiutował w 2011 roku w Scunthorpe, by w 2015r. Przenieść się do Berwick. W 2019 roku jeździł dla Newcasle oraz King`s Lynn. W Polsce ten Duńczyk miał podpisany kontrakt w Starcie Gniezno w 2017 roku, ale nie zadebiutował. Zadebiutował rok później w barwach Piły, ale wystąpił tylko w 1 spotkaniu. Podaj imię i nazwisko tego zawodnika.
700 znaków, całkiem nieźle.
wyprzedzając m.in. Jepsena Jensena. - „każdy” pamięta tą szarżę gdy go wyprzedzał, nabijanie znaków
Newcasle – NewcasTle
Vojens – jeździł w Vojens II, ale to nie ma znaczenia tak samo jak jazda cała jazda w Division 1 gdzie zdarzało mu się w ciągu jednego sezonu w trzech różnych klubach na tym poziomie
ciężki zawodnik do opisania, zamiast ciągłego wymieniania można by było dodać info o startach w innych odmianach żużla

1
3. W początkowej fazie rozgrywek o DMŚ, Polska walczyła jak równy z równymi o medale. W latach 60-tych czterokrotnie zdobyliśmy złoto. Z tej grupy medalistów, pierwszym który zmarł był zawodnik, którego patronat nosi jeden ze stadionów. Zawodnik ten w tym samym roku co złoto DMŚ, zdobył srebro IMP. Z jego rodzinnego klubu, jeszcze tylko dwóch wychowanków zdobywało medale DMŚ/DPŚ: pierwszy z nich do srebra DPŚ dołożył w karierze srebro i brąz IMP, drugi natomiast ma w swojej kolekcji oprócz złota DPŚ, również złoto DMŚJ. Podaj nazwiska trójki zawodników opisanych w pytaniu.
Polska walczyła jak równy z równymi o medale – z kim walczyliśmy o ile mi wiadomo Równe to miasto
W początkowiej fazie rozgrywek o DMŚ – początkowa faza to raczej ćwierćfinał, runda wstępna, chyba „W pierwszych latach rozgrywania”
patronat nosi – słownik PWN patronat
1. «sprawowanie opieki nad kimś albo nad czymś»

raczej śp. Marian Rose nie sprawuje opieki nad stadionem; poza tym patronatu nie można nosić, można sprawować – właściwie „którego imię”
Z jego rodzinnego klubu – rodzinny klub to miałby Piotr Rolnicki w Machowej, gdyby zatrudniał matkę, żonę i córkę. Raczej „rodzimego”
jeszcze tylko dwoch wychowanków – była powtórka kolega zapomniał o Jacku Krzyżaniaku
14. Licencję zdobył w 2009 roku w barwach rybnickiego klubu. W krótkej karierze nie odniósł sukcesów – swoje starty w indywidualnych rozgrywkach mistrzowskich kończył na etapie eliminacji / półfinałów. W 2010 roku został wypożyczony do drugoligowego Opola, lecz tam furory nie zrobił. W 2012 roku, ostatnim jego juniorskim, startował w macierzystych barwach, ale pomimo startu w 34 biegach, ani razu nie wygrał wyścigu. W 2013 roku razem z Mateuszem Szostkiem podpisał kontrakt „warszawski” w pewnym małopolskim klubie, występującym w 2 lidze, lecz nie znalazł chętnych na swoje usługi. Podaj imię i nazwisko tego zawodnika oraz miasto, gdzie podpisał kontrakt warszawski.
669 znaków
lecz tam furory nie zrobił – skoro wcześniej piszesz że nie odniósł sukcesów to raczej logiczne i pewne jest to że nie zrobił furory
ale pomimo startu w 34 biegach, ani razu nie wygrał wyścigu. - to nie jest jakieś specjalnie rzadkie osiągnięcie, byli zawodnicy którzy w większej ilości biegów nie zanotowali żadnej trójki
razem z Mateuszem Szostkiem podpisał – Mateusz Szostek myślę że sam nie pamięta gdzie podpisał kontrakt warszawski
lecz nie znalazł chętnych na swoje usługi – brzmi jakby pracował w najstarszym zawodzie świata

15. Zawodnik ten tylko przez jeden sezon jeździł na Wyspach Brytyjskich – w 2005 roku wystartował w 14 meczach King`s Lynn. W tym samym roku również awansował do finału IMŚJ, lecz zajął miejsce w dolnej części tabeli. W swojej karierze najdłużej był wierny zespołowi z Diedenbergen – startował tam w latach 2000-2008. W swojej karierze wygrywał MIM Niemiec dwukrotnie oraz zdobywał medale IM Niemiec. W Szwecji w 2007 roku startował w barwach Griparny Nykoping, natomiast w Polsce startował w barwach ekipy z województwa kujawsko-pomorskiego. Podaj imię i nazwisko tego zawdonika.
W Szwecji w 2007 roku startował w barwach Griparny Nykoping – niech kamieniem rzuci ten kto nie wymieni z pamięci składu niesamowitej Griparny Nykoping z 2007 roku
w 2005; w 14; W tym; w dolnej; W swojej; w latach; W Szwecji w 2007 ; w barwach; w Polsce; w barwach – W sumie to szukam dziury W całym
wygrywał MIM Niemiec dwukrotnie – „wygrywał dwukrotnie MIM Niemiec”
zawdonika - „zawOdnika”
16. Zawodnik ten należy do szerokiego grona żużlowców, którzy mieli do czynienia z wymiarem sprawiedliwości – był skazany na 2 lata więzienia za śmiertelne potrącenie samochodem pieszego w mieście gdzie w 1956 roku występował w lidze. Wcześniej jednakże pokazał że ma „papiery” na jazdę, albowiem wielokrotnie wygrywał najważniejsze zawody w Polsce m.in. Criterium Asów w 1955 roku, czy też Srebrny Kask w 1962 roku. Na arenie międzynarodowej doszedł do finału europejskiego IMŚ. Zmarł w 2013 roku. Podaj imię tego zawodnika.
pieszego w mieście gdzie w 1956 roku występował w lidze. - nabicie ilości znaków albo pisz Łódź albo pomiń to bo rozwlekasz to zdanie niemiłosiernie.
Wcześniej jednakże pokazał ... Srebrny Kask w 1962 – nie mógł wcześniej tego pokazać bo w 1958 został skazany :)
17. Jeden z wielu licznych juniorów, którzy próbowali swoich startów na żużlu, lecz rzeczywistość ich zweryfikowała. Na swoim koncie ma srebro i brąz DMP zdobyte z Włókniarzem Częstochowa (2005-2006), lecz jego wkład w te medale był żaden – nie zdobył ani jedngo punktu. Na ostatni sezon juniorski przeniósł się w 2007 roku do Miskolca, lecz tam odjechał tylko 4 mecze. Zakończył karierę po tamtym sezonie. Podaj imię i nazwisko tego zawodnika.
Po 17 pytaniach pierwsze w którym nie mam się do czego przyczepić
18. Był jednym z pionierów w pewnym klubie z województwa lubuskiego – wystartował w debiutanckim sezonie ligowym w 1957 roku w trzeciej lidze. Już dwa lata później otrzymał powołanie i występował w warszawskiej Legii. W 1960 wrócił do LPŻ-u którego barw nie opuścił do końca swojej kariery. Jego największym sukcesem niewątpliwie był awans do finału IMP w 1968 roku, jako pierwszy zawodnik zielonogórskiego klubu. Niestety dla niego, zajął ostatnie miesjce. Karierę swoją zakończył po sezonie 1969. Zmarł w 1983 roku. Podaj imię i nazwisko zawodnika.
pewnym klubie z województwa lubuskiego; wrócił do LPŻ-u; pierwszy zawodnik zielonogórskiego klubu – serio albo podaj ten klub od razu, albo przestań się bawić w pisanie na okrągło. Czytam te pytania i zastanawiam się po co? Na co? Masz niesamowitą manierę z prostej rzeczy tworzenia czegoś wyjątkowego, a nie o to w pytaniach chodzi żeby szukać dziury w całym i czytać trzy razy to samo
otrzymał powołanie – do seminarium? Wojska?
19. Na początku swojej kariery, ten zawodnik startował w jednym zespole z m.in. Gorczycą czy Kałużą. W tym zespole startował do 1983 roku włącznie, gdyż potem przeniósł się do Unii Tarnów. Przed przenosinami osiągnął swoje największe sukcesy indydualnie – wystartował w półfinale IMEJ w 1979 roku, stanął na podium BK oraz dwukrotnie awansował do półfinału IMP. Po przenosinach do Tarnowa był solidnym ligowcem, kończąc karierę w 1989 roku. Po zakończeniu kariery został trenerem. m.in. we Wrocławiu. Podaj imię i nazwsko tego zawodnika.
Polemizowałbym czy półfinał IMEJ i półfinał IMP jest ważniejszy niż finał Złotego Kasku 81
do 1983 roku włącznie, gdyż potem – prościej „do 1983 roku, potem…”
indydualnie – indywidualne
20. Ten Amerykanin polskiej ligi nie podbił – łącznie odjechał 2 mecze w barwach dwóch klubów. Debiut jego nastąpił w 1995 roku w meczu przeciwko Wybrzeżu Gdańsk. Już wtedy był opromieniony złotem DMŚ zdobytym w zespole razem z m.in. Samem Ermolenko w 1993 roku. Dla jego klubu nie był to jedyny ówcześnie zakontraktowany Amerykanin – w składzie był również przyszły medalista IMŚ, który już w 1996 roku zdobył swój pierwszy medal w ramach cyklu GP. Podaj nazwiska obu Amerykanów.
Jest ok, choć „2 mecze w barwach dwóch klubów” trochę drażni albo piszesz cyfrę albo słowo ;) ale to przyczepianie się na siłę
21. Ten urodzony w Nowosybirsku zawodnik przez całą karierę był wierny Sybirowi/Kirowcowi Nowosybirsk w lidze ZSRR – na torze startował w latach 1968-1984. W karierze trzykrotnie stawał na podium IM ZSRR zdobywając raz złoto. Był również pierwszym obcokrajowcem, który stanął na podium jednego z najstarszych żużlowych turniejów w Polsce, rozgrywanego na torze najbardziej utytułowanego klubu obecnie. W karierze zdobywał również brąz DMŚ zdobyty w Londynie w 1973 roku. W dorobku miał również medale IMŚ na lodzie. Zmarł w 2008 roku. Podaj imię i nazwisko tego zawodnika.
Sybirowi/Kirowcowi Nowosybirsk w lidze ZSRR – „klubowi ze swojego miasta” starczy
Był również pierwszym obcokrajowcem, który stanął na podium jednego z najstarszych żużlowych turniejów w Polsce, rozgrywanego na torze najbardziej utytułowanego klubu obecnie. - pytałem się czacie w trakcie trwania turnieju nikt mi nie odpowiedział, więc pytam po raz kolejny. Czy to zdanie jest poprawne gramatycznie? Nie jest, to jakiś potwór w którym próbowano ukryć coś z relacji moich kolegów z drużyny jest regularnie wałkowane w różnych pytaniach. Aż skrzywiłem się przepisując to na klawiaturze czytałem słowo po słowie bo to tak paskudne że żal przepisywać. Swoją drogą to zdanie ma 175 znaków prawie całe pytanie :)
R1. Dla tego zawodnika Półfinał Kontynentalny IMŚ był progiem nie do przeskoczenia – odpadał na tym etapie w 1990 oraz 1994 roku. Pięciokrotnie zdobywał medal IM swojego kraju, w tym dwukrotnie stawał na najwyższym stopniu podium. W polskiej lidze zadebiutował w 1992 roku w barwach Śląska Świętochłowice, natomiast rok później przeszedł do innego drugoligowego klubu. Do Śląska wrócił już w 1994 roku i na tym zakończyła się jego przygoda z polską ligą. Stanowił silny filar kadry narodowej Austrii. Podaj imię i nazwisko tego zawodnika.
medal IM swojego kraju; Stanowił silny filar kadry narodowej Austrii. - znów ukrywanie czegoś co później piszesz na siłę
R2 Derwent Park był siedzibą tego klubu – niestety 2018 rok był ostatnim w którym motory „zaśpiewały swoją pieśń”. Jakby na pożegnanie, ten zespół wygrał rozgrywki Championship pokonując w finale Lakeside. W tym samym roku wygrali też Knock-out Cup oraz Tarczę Championship. W tamtym zespole jeździli m.in. Bewley, Proctor czy Klindt, a w przeszłości Tomasz Piszcz reprezentował ich. Podaj nazwę i siedzibę tego klubu.
ostatnim w którym motory „zaśpiewały swoją pieśń” – mamy tutaj Mickiewicza, pięknie poetycko…
Derwent Park był siedzibą tego klubu ... Podaj nazwę i siedzibę tego klubu. - Dlaczego w takim razie odpowiedzią było Workington Comets, skoro prawidłowo to Derwent Park Comets ?
jeździli m.in. Bewley, Proctor czy Klindt, a w przeszłości Tomasz Piszcz reprezentował ich – po co to reprezentował ich?


Podsumowując
nadużywanie "m.in."
pisanie czegoś w 100 znakach co można napisać w 20
ukrywanie czegoś w okrągłych słowach, w dalszej części pisanie wprost tego samego
błędy składniowe
sporo jak na takie poważne zawody - błędów logicznych i merytorycznych
brak kontroli nad tymi pytaniami i sprawdzenia przez kogokolwiek.

Nie mam zamiaru atakować nikogo, tylko słyszymy o rozwoju ISQ wielkich planach, tymczasem jedna z głównych imprez w sezonie została rozegrana na takich pytaniach. Tak często jest to przyczepianie się na siłę, ale w czasie zawodów często nie ma czasu na wczytanie się w treść pytania, gdy robi się to na spokojnie to wychodzą kwiatki.
Pozdrawiam wszystkich serdecznie
Obrazek

Speed
Posty: 40
Rejestracja: 25 sty 2021, 17:09

Re: Jak układać pytania oraz jak ich nie układać?

Post autor: Speed »

Wg mnie bledem nowego regulaminu jest okreslenie minimalnej liczby znakow na 250. Wielu ukladajacych stara sie zapchac pytanie klasycznym sianem i potem robi sie znakow 600 :)
Nie mozna tez wymagac samych super pytan z ciekawostka i wisenka na koncu, badzmy tolerancyjni bo skonczy sie ze znow Witek bedzie musial ukladac dla polowy ligi.

boski
Posty: 273
Rejestracja: 21 paź 2020, 16:09

Re: Jak układać pytania oraz jak ich nie układać?

Post autor: boski »

Temat długości pytań jest wałkowany, jakby to że ktoś napisał złe pytanie było tym spowodowane. Naprawdę nikt nie wysłał do puli ani jednego pytania, które by nie spełniało tego wymogu. Inna sprawa, że jeśli chcemy akceptować pytania krótsze niż 250 znaków, to wracamy do sezonu 1., w którym pytania były cholernie złe.

Co do analizy Krzysinho - super, że miałeś czas i energię na jej napisanie. Uważam, że jest dość krytyczna, ale ze zdecydowaną większością się zgadzam.

Awatar użytkownika
Citas
Posty: 729
Rejestracja: 22 paź 2020, 18:06
Kontakt:

Re: Jak układać pytania oraz jak ich nie układać?

Post autor: Citas »

Mega robota Krzysinho. +++++
Jeśli chcesz pokoju, szykuj się do wojny

ODPOWIEDZ